Izšķir vairākas koka māju ražošanas tehnoloģijas:

  • koka karkasa mājas, kuras savu izplatību sākumā ieguva ASV, kur to būvniecība notiek joprojām. Ieskatam – kā koka karkasa māju būvē Japānā:

  • koka paneļu mājas – koka paneļi ar siltinājumu un apdari tiek izgatavoti rūpnīcā un ēkas samontēšana būvlaukumā aizņem tikai dažas dienas
  • guļbūves, – latviešiem, no dzimtbūšanas laikiem tuvas mājas, jo tādās dzīvoja mūsu senči. Atsevišķus eksemplārus joprojām var sastapt kaut kur Latvijas laukos. Šis ir tāds eventuāls latviešu stāsts:

  • S-veida siju ēka ar vieglu montāžas iespēju diviem cilvēkiem un plašu apdares iespēju klāstu,
  • CLT ( cross laminated timber ) tehnoloģija, kas ļauj projektēt ēkas no koka līdz pat 12 stāviem,
  • fahverka jeb nesošā koka rāmja tehnoloģija, kas izmantota jau viduslaikos, arī Latvijā vietām saglabājušās šādas ēkas.

CLT ( cross laminated timber ) māju būvniecības tehnoloģija.

CLT tehnoloģija ļauj koka procesu automatizēt un rūpnīcu ar koka paneļu produkcijas apmēru 100 000 m3/gadā apkalpo 3+2 operatori. Attēlā zviedru rūpnīcas piemērs Väröbacka / Sweden:

sodra

Maksimālais sienas paneļu izmērs sastāda: 12 m x 3.0 m x 0.36 m.

CLLT paneļi plaši tiek izmantoti daudzdzstāvu dzīvojamo māju būvniecībā, tai skaitā pēdējā laikā latvijā top pirmie projekti, izmantojot CLT tehnoloģiju. Gan nesošās kolonnas, gan sienu paneļi tiek izgatavoti industriāli, rūpnīcās un būvlaukumā tiek tikai samontēti. Tas dod iespēju plānot optimālas piegādes būvobjektam un palielina būvniecības tempu.

 

Science Magazine

Microsoft Word - Bezabeh et al. 2018_Part I_Aug10_2018

Katrai no koku māju būvniecības tehnoloģijām ir savi plusi un mīnusi un par tiem jūs varēsiet uzzināt šīs sadaļas apakšnodaļās. Mēs ar koku māju projektēšanu, rekonstrukciju un būvniecību nodarbojamies jau vairāk kā 25 gadus, sākot ar 1995.gadu, kad atjaunojām kādu vasarnīcas ēku Vaivaros, kurā īpašnieks dzīvo joprojām un ir apmierināts ar mūsu paveikto darbu. Esam stāžējušies vācu koka paneļu ražošanas uzņēmumā Braunšveigā, apguvuši vācu kolēģu pieredzi un šodien varam izvērtēt, kura no šīm tehnoloģijām ir visvairāk piemērota Latvijas apstākļiem no arhitektūras, būvizmaksu un ekoloģijas viedokļa. Pa šiem gadiem bijuši dažādi darbi un izaicinājumi un šobrīd sniedzam ekspertu pakalpojumus klientiem, palīdzot izvēlēties labāko Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas vai Zviedrijas koka ēku ražotāju, izstrādājot individuālus būvprojektus un nepieciešamības gadījumā uzņemoties komunikāciju ar ražotāju, organizējot konkursu un pēc tam piegādi un ēkas uzstādīšanu.

Trä! issuu 3, 2021

© 2021 Arhitektu birojs KRIPTEX